Login
Logo Waterbouwers

Waterbouwprijs 2025 – WO: Winnaar Daan Akerboom

Daan Akerboom
Tag(s): Mens

In zijn onderzoek richtte Daan Akerboom zich op het gebruik van natuurlijke geotextielen in de waterbouw als duurzaam alternatief voor de gangbare synthetische varianten. Geotextielen worden veel toegepast om erosie op waterbodems en oevers tegen te gaan, maar de huidige kunststofmaterialen roepen steeds meer milieuvragen op. Deze afstudeerscriptie aan de TU Delft bij de sectie Coastal Engineering vormt een eerste stap in de toepassing van natuurlijke geotextielen binnen de waterbouw. 

Daan Akerboom

In zijn onderzoek richtte Daan Akerboom zich op het gebruik van natuurlijke geotextielen in de waterbouw als duurzaam alternatief voor de gangbare synthetische varianten. Geotextielen worden veel toegepast om erosie op waterbodems en oevers tegen te gaan, maar de huidige kunststofmaterialen roepen steeds meer milieuvragen op. Deze afstudeerscriptie aan de TU Delft bij de sectie Coastal Engineering vormt een eerste stap in de toepassing van natuurlijke geotextielen binnen de waterbouw. 

Voor zijn afstuderen onderzocht Akerboom de haalbaarheid van natuurlijke vezels zoals jute, hennep en wol als geotextiel onder parallelle stroming. In het waterlab van de TU Delft voerde hij 19 experimenten uit met 11 verschillende configuraties van woven en non-woven geotextielen. Daarbij varieerde hij onder meer steengrootte, gradering van het filtermateriaal en type geotextiel. 

Testen in de stroomgoot

In de stroomgoot werd een zandbed opgebouwd waarop het geotextiel werd bevestigd, afgedekt met een filterlaag van stenen. Tijdens de testen werd stapsgewijs de gradiënt verhoogd om zo de kritieke hydraulische belasting vast te stellen waarbij sedimenttransport optrad. Met innovatieve meetmethoden, waaronder endoscopen, kon Akerboom het gedrag van zanddeeltjes door het geotextiel nauwkeurig volgen. Dit leverde nieuwe inzichten op in de stabiliteit en prestaties van natuurlijke geotextielen onder hydraulische belasting. 

Non-woven geotextielen van natuurlijke vezels zijn veelbelovend

Akerboom: “De resultaten laten zien dat de kritieke belasting (het begin van erosie) voornamelijk wordt bepaald door de filtersnelheid, en niet door de hydraulische gradiënt zoals vaak werd aangenomen. Eigenschappen als openingsgrootte, weefmethode en waterdoorlatendheid spelen hierbij een doorslaggevende rol. Opvallend is dat de weefstructuur van het natuurlijke geotextiel invloed heeft op de zanddichtheid.” 
Vooral de nieuw ontwikkelde non-woven geotextielen van natuurlijke vezels bleken veelbelovend. “Zij hielden stand tot een hydraulische gradiënt van circa i = 1. Dit wijst erop dat natuurlijke varianten een duurzaam en stabiel alternatief kunnen vormen voor synthetische geotextielen.” 

Vervolgonderzoek nodig

Dit onderzoek vormt een eerste stap in de toepassing van natuurlijke geotextielen binnen de waterbouw. Maar volgens deze jonge ingenieur is vervolgonderzoek nodig naar andere stromingstypen, zoals loodrechte en niet-stationaire stroming, om de mogelijkheden verder uit te breiden. “Ik heb de ambitie binnen de waterbouwsector duurzamere oplossingen voor oeververdedigingen te ontwikkelen. De nominatie voor de Waterbouwprijs is voor mij niet alleen een grote eer, maar ook een erkenning dat dit onderzoek bijdraagt aan een meer duurzame toekomst voor de waterbouw.” 

Lees hier het hele persbericht.